SEPowców miny gdy zobaczyli Filipiny

kwiecień-maj 2024 SEP zwiedza świat - kierunek Filipiny

5/1/20241 min read

W dniach 18.04 - 1.05 2024 r., 27 osobowa, grupa członków SEP wzięła udział w wyjeździe techniczno – turystycznym na Filipiny.

Uczestnicy wyjazdu zwiedzali między innymi stolicę Filipin Manilę. To najgęściej zaludnione miasto na świecie, w którym żyje około 22mln ludzi. Drugą co do wielkości metropolią Filipin jest Cebu, gdzie w 1521 r przybył Ferdynand Magellan, który zapoczątkował hiszpańską kolonię na wyspach.

Podróżując po Filipinach, grupa podziwiała piękną przyrodę „krainy 7107 wysp”. Zwiedzający spacerowali po tarasach ryżowych w Banaue, podróżowali do krateru wulkanu Pinatubo, pływali łodziami po podziemnej rzece w Puerto Princesa, pływali z rekinami wielorybimi, a na wyspie Bohol zachwycali się Wzgórzami Czekoladowymi, maleńkimi wyrakami i rajską plażą.

W ramach wyjazdu, poznaliśmy także funkcjonowanie sektora energetycznego na Filipinach, który w większości oparty jest na węglu (30%) i ropie naftowej (32%). Odnawialne źródła energii to około 33% rynku (w tym fotowoltaika, energia wodna i geotermia). W trakcie wizyty odwiedziliśmy farmę fotowoltaiczną RASLAG o mocy 10MWp, wybudowaną 50km od Manili. Ta naziemna instalacja , zajmuje 9,94ha i wykorzystuje blisko 31000 modułów polikrystalicznych i jest rozbudowywana do 23MWp.

Rząd Filipin mając na uwadze wzrost zapotrzebowania na energię wprowadził politykę mającą na celu wspieranie rozwoju odnawialnej energii.